Suurbritannia hüpoteeklaenude hulk taastus juunis rekordmadalalt tasemelt - OMEGA LAEN AS

Suurbritannia hüpoteeklaenude hulk taastus juunis rekordmadalalt tasemelt

Hüpoteeklaenude hulk on Suurbritannias taastumas. Kui tõmmata paralleele selle aasta mais ja juunis registreeritud näitajate vahel, siis on erinevus üsna tuntav. Juunis väljastati üle 40 000 laenu, mais ei saadud isegi 10 000 täis. Mais väljastatud hüpoteeklaenude arv ületas isegi majandusteadlaste prognoose, kes eeldasid kasvu 33 900-ni.

Kodumajapidamised kustutasid juunis võlgnevusi 86 miljoni naela ulatuses, sest piirangud takistasid neil raha kulutamast ning tööpuudus ei olnud veel tabanud paljusid valitsussektori asutusi, kus maksti palka rohkem kui 9 miljonile töötajale. See on vähem kui maikuu näitajad – 4,542 miljardit naela, aga ka vähem kui 2,0 mld naelane netokasv, mida majandusteadlased ennustasid.

Samuti tasub märkida, et Riigi Ehitusühingu andmetel langesid Suurbritannias eluasemehinnad juunis esimest korda 7,5 aasta jooksul. Aastaarvestuses kaotasid eluasemekulud ootamatult hinnas -0,1%, kuu aega varem aga fikseeriti kasv 1,8%. Selline olukord oli esimene alates 2012. aasta detsembrist.

Majandusteadlaste prognooside kohaselt oleks juunis pidanud hinnatõus olema umbes 1%. Kuu lõikes langes eluaseme väärtus -1,4%, kuid aeglasemalt kui mais, mil langes -1,7%. Spetsialistid ennustasid hinnalanguseks -0,7%.

Arvestades asjaolu, et piirangumeetmed lähinädalatel pehmenevad, on tõenäoline, et on oodata aktiivsuse suurenemist eluasemeturul, hoolimata asjaolust, et see jääb endiselt pandeemiale eelnenud tasemele. Vaatamata sellele on kinnisvaraturu keskpika perioodi väljavaated endiselt üsna ebakindlad. Olemasolevate andmete põhjal on ilmne, et igas Suurbritannia piirkonnas on teises kvartalis tervikuna olnud mõõdukas aastane hinnatõus 0–5%.