Suurbritannia eraldas 2,5 miljardi naelsterlingi suuruse laenutagatise kauplemiseks Ukrainaga - OMEGA LAEN AS

Suurbritannia eraldas 2,5 miljardi naelsterlingi suuruse laenutagatise kauplemiseks Ukrainaga

Suurbritannia ekspordilaenude osakond (UKEF) nõustus eraldama Suurbritannia ja Ukraina kaubanduslepingutele 2,5 miljardit naela (üle 2,7 miljardi euro). Raha saab kasutada investeeringuteks julgeolekusse ja kaitsesse, põllumajandusse, infrastruktuuri, energeetikasse, tervishoidu jms.

Vastav memorandum kirjutati alla Ukraina presidendi Vladimir Zelenski visiidil Suurbritanniasse, vahendab tema pressiteenistus. “Tõime Suurbritanniast kaks ja pool miljardit naelsterlingit,” märkis Zelenski.

UKEF toetab sel viisil igat liiki kaupade ja teenuste eksporti Suurbritanniast ning aitab igas suuruses ettevõtetel lepinguid täita. Kümneks aastaks väljastatakse laene intressimääraga 2,5% eurodes ja 3,5% määraga naelsterlingites. Soodusperiood, kui ei pea intressi maksma, on kolm aastat. Suurbritannia toodangu osakaalu lokaliseerimise tase on 20%.

See tähendab, et laene saab väljastada tingimusel, et Suurbritannia tootjad on kaasatud ainult viiendiku ulatuses. “Olen veendunud, et see avab uusi võimalusi partnerluseks meie riikide majanduse vahel, sh kaitse ja julgeoleku, taastuvate energiaallikate ja transpordi infrastruktuuri valdkonnas,” märgib Ukraina rahandusminister Sergei Martšenko.

Zelenski allkirjastas Ukraina ja Suurbritannia vahelise kahepoolse vabakaubanduse ja strateegilise partnerluse lepingu, mis näeb eelkõige ette tihedamat koostööd julgeoleku valdkonnas. Uus leping allkirjastati pärast Suurbritannia lahkumist EL-ist. Enne seda allkirjastas Zelenski Suurbritannias memorandumi 1,25 miljardi naelsterlingi eraldamise kohta mereväe arenguks. Presidendi kantseleis märgiti, et memorandum on suunatud koostööle kaitsevaldkonnas ning see peaks “suurendama tõhusust ja lühendama kaitsesektori ühisprojektide elluviimise ajakava”.