Laenud Hiina moodi: enneolematu 500 miljoni dollari suurune laen Valgevene Vabariigile - OMEGA LAEN AS

Laenud Hiina moodi: enneolematu 500 miljoni dollari suurune laen Valgevene Vabariigile

Valgevene rahandusministri ja Hiina Arengupanga vahel sõlmiti leping, mille alusel väljastatakse Minskile 500 miljonit USA dollarit laenu (3,5 miljardit Hiina jüaani). 2019. aasta alguses sai teatavaks, et Valgevene saab ka Venemaalt laenu samas summas, ent Valgevene eelistas Moskva rahadele Hiina abi.

Riikidevahelise laenamise fakti kinnitati ametlikult 16. detsembril, kohe pärast lepingu allkirjastamist Shanghais. Ministeeriumite poolt avaldatud pressiteates märgitakse, et laenu ei kasutata ühegi projekti elluviimiseks, vaid rahad suunatakse üldiste eesmärkide täitmiseks. Peamine eesmärk on riigivõla tasumine ja selle teenindamine ning ka riigi välisvaluutareservide toetamine. Rahandusministeeriumid märkisid avalduses, et nimetatud tehing on “enneolematu” ja osutab riikidevahelisele “uue” tasemega suhete algusele. Ministeeriumide esindajate sõnul peaks nimetatud Valgevene ja Hiina koostöö soodustama riikidevahelist kahepoolset kaubanduse edasist arengut.

pictures1340696310 01 2

Meenutagem, et eelmise aasta alguses pöördus Valgevene Venemaa poole 600 miljonit dollari suuruse laenu saamiseks oma kohustuste, mille tähtaeg oli 2019. aasta lõpus, refinatseerimiseks. Kremli ametivõimud märkisid korduvalt, et antud küsimusega tegeletakse. Valgevene Vabariigi president Aleksander Lukašenko on korduvalt rõhutanud, et riik pole majandusliku kasu saamiseks valmis loobuma oma suveräänsusest. 2019. aasta oktoobris teatas Valgevene rahandusminister, et Minsk ei looda enam Moskvalt laenu saamisele. Selle asemel otsustati laenu saamiseks teha koostööd Pekingiga.

Tuletame meelde, et Valgevene ja Hiina vaheline koostöö on viimastel aastatel muutunud aktiivsemaks. Seda fakti kinnitavad nii viisavabdus, Minski lähedale rajatav suur tööstuspark kui ka ülalmainitud laenuandmine.