Maailmapanga (IMF) andmetel ulatub P2P laenuturu globaalne kogukäive praegu 1,3 miljardi dollarini ning enamuse sellest käibest tuleneb Ühendriikide turult, kus eraisikute kõrval kasutavad paindlikke võimalusi ka näiteks energeetika, telekommunikatsiooni ja meditsiini valdkonnas tegutsevad ettevõtted.
Pea kümme aastat pärast viimast suuremat majanduskriisi on hakanud investorid võtma üha riskantseimad samme. Sisuliselt on finantsteenuste turg tulemas vastu tarbijate kõrgemale nõudlusele, mille täitmist on siiani piiranud eelmise languse ajal panganduses sisse seatud normid.
Nüüd on aga raha liikumas turule läbi P2P laenude, mille väljastamine pole nii tugevalt reguleeritud. Kuigi taoline reguleerimata turg paneb keskpankureid muretsema, on alternatiivsed laenulahendused aidanud riskialtimatel ettevõtel püsida vee peal.
Nii arvestab IMF, et 2017. aastal said keskmisest kesisemate krediidinäitajatega ettevõtted alternatiivselt laenuturult kapitali kokku 788 miljardi dollari väärtuses. Sel aastal oodatakse umbes samas suurusjärgus tulemust.
Keskpankurid kardavad, et paindlikemal alustel väljastatud laenud võivad minna halvaks, kuna nende väljastamisel ei pea taotleja läbima nii tugevat tausta- ja finantskontrolli. Teisalt näitavad arengud, et tihe konkurents turul sunnib eraisikutest laenupakkujaid olema oma tagasimakse tingimustes dünaamilisemad, mis loob turvatunnet klientidele.
Samuti on finantstehnoloogia muutnud teenusepakkumise kordades läbipaistvamaks. Praegu saavad kliendid langetada kordades teadlikumaid otsuseid, kuna turul on palju erinevaid laenutooteid, mida üha enam personaliseeritakse vastavalt kliendi vajadustele.
Seega on keskpankurite mure küll mõne võrra õigustatud, kuid viimaste aastate finantstehnoloogia buum ja sellega saabunud uus finantsteenuste reaalsus maandab hetkel riske.