Brexit – finantstehnoloogia ei värise - OMEGA LAEN AS

Brexit – finantstehnoloogia ei värise

Hoolimata järgmise aasta märtsis aset leidvast Brexitist, leiavad end Londonis sisse seadnud Euroopa idu-ettevõtjad, et Suurbritannia lahkumine Euroopa Liidust ei pane neid asju kokku pakkima.

Suurbritannia suurim majanduspartner on endiselt Euroopa Liit. Samas soovib saareriik saada rohkem autonoomiat majandusliidus, mistõttu on 2017. aastal majandusliidust lahkuda. Referendumil sündinud otsus tõi ettevõtjatele pisara silmi ja hakati ettevalmistuma valusaks lahutusprotsessiks.

Nüüd mõni aasta hiljem leiavad Londonis tegutsevad finantstehnoloogia ettevõtjad, et Suurbritannia pealinn saab olema nende jaoks endiselt soodne koht äri ajada. London säilitab nende hinnangul ka pärast Euroopa Liidust lahkumist oma kosmopoliitsuse ja kohalik finantsregulatsioon jääb samuti soosima innovaatilist lähenemist näiteks laenutoodete turul .

Kui vaadata Eurostati viimaseid andmeid, siis neist nähtub, et Londoni kõrvale on tõusmas ka Dublin. Nimelt oli Iirimaal pärast Maltat kõige kiirem majanduskasv ulatused 4,5 protsendini. See on pannud Iirimaale migreeruma suuri tehnoloogiahiidusid, kuid finantstehnoloogia arendajad hoovusega kaasa läinud pole.

See tuleneb peaasjalikult sellest, et London säilitab ka pärast Brexitit finantskeskuse maine ja loob Euroopa Liidust lahkumisega tõenäoliselt konkureeriva majanduskeskkonna, mis võib olla atraktiivsem investeerimisturg kui Vana Euroopa.

Uus konkurentsiolukord võimaldab Suurbritannias pakkuda paindlikumalt finantsteenuseid ja sellest tulenevalt saavad ka finantstehnoloogia ettevõtted teha väiksemal kuid konkurentsivõimekal turul paremaid arendusi.

Teisalt võib sellise konkurentsiolukorrani jõudmiseks minna aastaid aega, sest kahepoolsete kaubanduslepete sõlmimine on pikaaegne protsess, mistõttu võib Brexitist räsitud turg vajada paari aastat taastumiseks.

Vaadates praegust Suurbritannia laenuturgu, siis on näha pigem langus- kui tõusutrende, kuid seda peaasjalikult seetõttu, et suurem osa finantsteenuseid on valmistumas ebakindlateks aegadeks. Samas ei tohi kunagi ära unustada, et majanduses lõigatakse just kõige suuremaid kasumeid ebakindlatel aegedel.