Euroopa pankade laenukahjum võib olla ligi 800 miljardit eurot - OMEGA LAEN AS

Euroopa pankade laenukahjum võib olla ligi 800 miljardit eurot

Koroonaviiruse pandeemiaga seotud olukorra süvenemise korral võivad laenukahjumid Euroopa pankades olla ligi 800 miljardit eurot ja tulud vähenevad kolme aasta jooksul 30 miljardi euro võrra. Seda öeldakse konsultatsioonifirma Oliver Wymani aruandes, edastab Financial Times.

Arengustsenaariumid

Ta pidas võimalikuks sündmuste arengu kahte stsenaariumi. Mittetöötavate laenude baasmaht kasvab 400 miljardi euroni, mis on 2,5 korda rohkem kui eelmisel kolmel aastal. Halvimal juhul tõuseb mittetöötavate laenude osakaal 10% -ni ning mittetöötavate laenude maht kahekordistub võrreldes baasstsenaariumiga.

Võttes arvesse laenukahjumeid võib Euroopa pankade sissetulek sel aastal langeda 180 miljardi euro võrra 385 miljardini. Aastal 2022 ei tõuse näitaja 2019. aasta tasemele.

Pankade tulud

Ekspertide hinnangul on puhas intressitulu 2021. aastal 8% madalam kui 2019. aastal ning selle aasta keskmine kapitalitootlus jõuab nulli ja alles 2022. aastal tõuseb 5,3% -ni. Kesk-Euroopa ja Suurbritannia pangad on üle kümne aasta püüdnud htaastuda 2008. aasta kriisist, kui kasumlikkus konkurentsitingimustes langes.

Kuid võrreldes Ameerika pankadega on nad endiselt poole vähem kasumlikud. Lähitulevikus langevad mittetöötavate laenude arvu kasvu ja tulususe languse taustal Euroopa pankade finantsilise usaldusväärsuse näitajad 15% -lt 3,8-ni.

Oliver Wyman soovitab pankadel oluliselt kärpida kulusid ja muuta oma probleemsete laenude poliitikat. Ettevõte tunnistab siiski, et ilma riigi toetuseta seda tõenäoliselt ei saavutata.