COVID-19 viiruse tõttu kannatanud Valgevene riiklik sektor vajab 1 miljard dollarit laenu. - OMEGA LAEN AS

COVID-19 viiruse tõttu kannatanud Valgevene riiklik sektor vajab 1 miljard dollarit laenu.

Valgevene vajab Euroopa Arengu- ja Rekonstruktsioonipangalt 1 miljard dollarit laenu. Valgevene asepeaministri ja EBRD asepresidendi vahel toimunud videokonverentsil arutati 1 miljard dollari suuruse laenu andmist riigi nendele majandussektoritele, mis on COVID-19 viirus tõttu kõige enam kannatanud.

106436393 1583925076260gettyimages 12065066351 2

Seejuures märkis esimene asepeaminister, et Valgevene vajab Euroopa Arengu-  ja Rekonstruktsioonipangalt laenu  suurtele riiklikele pankadele (Balinvestbank, Belagroprombank, Arengupank) ja kõige rohkem kannatanud majandussektorite ettevõtetele.

Ka märgiti, et kõikidest kokkulepetest, mis pank varem oli allkirjastanud, peetakse kinni ja neid realiseeritakse. Mis puudutab neid projekte, mille realiseerimisega on raskusi, näiteks suutmatus COVID-19 viiruse tõttu korraldada hankeid või kaasata rahvusvahelisi konsultante, siis ei kohalda pank trahvisanktsioone.

Poolte vahel sõlmiti leping selle kohta, et kõik ettevalmistamist puudutavad otsused võetakse vastu kiirendatult ja videokonverentse tehakse edaspidi aktiivsemalt. Valgevene langetas otsuse toetada Euroopa Arengu- ja Rekonstruktsioonipanga presidendi piiratud õiguste ja kohustuste ajutist pikendamist kujunenud epidemioloogilise olukorra tõttu.

Tuntud politoloogi sõnade kohaselt on Valgevene rahvusvahelisest kaubandusest ja välisteguritest väga sõltuv, mistõttu tekivad riigi majanduses negatiivsed tendentsid. Praegu pole valitsus elanikkonna ja äritegevuse toetamiseks mitte mingisuguseid meetmeid tarvitusele võtnud. Välislaenude tagastamata jätmise korral on riik  sunnitud tunnistama oma maksejõuetust. Seega on valitsuse peamine mure praegu välisvõlgade kustutamine. Seejuures teatatakse, et Venemaalt pole Valgevenel abi loota, kuna Moskva on mures  oma majanduse pärast.