COVID-19 viirus tõttu on  Inglismaal 0,1% laenud - OMEGA LAEN AS

COVID-19 viirus tõttu on  Inglismaal 0,1% laenud

Erakorralisel kohtumisel otsustas Inglismaa pank vastu võtta otsuse vähendada  baasmäära 15 baaspunkti võrra. Nüüd hakatakse laene andma rekordiliselt väikse protsendiga – 0,1%. See on 1694. aastal rajatud panga ajaloo madalaim protsendimäär.

Keskpank teatas, et majandusse eraldatakse 200 miljardit naelsterlingit, mis suunatakse COVID-19 tagajärgede likvideerimiseks. Finantstoetus pole ette nähtud kulutasuvuse vähendamiseks, et stimuleerida  kulutusi ja laenamist, vaid stressi vähendamiseks võlakirjaturul.

Riigi majandust puudutavad prognoosid on vähelohutavad ja tõenäoliselt ootab ees sügav majanduslangus. Inglismaa panga komitee, mis tegeleb raha ja laenudega, on esinenud juba avaldusega, et viimaste päevade jooksul on  halvenenud tingimused kulla- ja valuutaturul seetõttu, et investorid otsivad lühema kustutamise tähtajaga instrumente, mis asendavad keskpanga kõrge likviidsusega  reserve.

Tänu aktivate ostule, mille tõttu keskpanga võlakirjade portfell suureneb kuni 654 miljardi naelsterlingini,  toimub rahavool turule, mistõttu nõrgeneb surve investoritele, kes on sunnitud langetama võlakirjade müügi otsuse.

Tuletame meelde, et  riigi keskpank on juba hakanud aasta protsendimäära vähendama 0,75-lt 0,25-le (11. märts), ja on kehtestanud lisameetmed, mis on suunatud võitlusele COVID-19 leviku negatiivsete tagajärgedega. Inglismaa pank pakkus pankadele väga odavaid laenutingimusi üle andmiseks väike-  ja keskmise suurusega ettevõtetele.

Lisaks eraldab peaminister B. Johnsoni valitsus 30 miljardit naelsterlingit võitluseks COVID-19 puhanguga ja selle majanduslike tagajärgedega.

Koroonaviiruse pandeemia taustal on föderaalreserv langetanud baasmäära peaaegu nullini. USA president arvab, et föderaalreservi süsteem peab tarvitusele võtma abinõud määrade alandamiseks agressiivsemal viisil, kuna riik on ebavõrdsetes tingimustes võrreldes teiste riikidega, kus protsendimäärad on tunduvalt madalamad.

Euroopa Keskpank otsustas käivitada uue 750 miljardi euro suuruse programmi, et võidelda COVID-19 pandeemia tagajärgedega.