Eesti pangandusturul on toimumas märkimisväärsed muutused: finantssektorit ohustavad uued riskid, samal ajal kui konkurents tiheneb tarbimislaenude ja väikeettevõtetele suunatud laenude turul, kirjutab Eesti Panga ökonomist Jaak Tõrs.
Eesti nüüdne pangandus kujunes suuresti välja sajandivahetusel. Selle põhilised märksõnad on olnud suur kontsentreeritus ja Põhjamaade emapangad. Põhjamaadest on Eesti pangandusse eksporditud stabiilsust ning ka riske ja likviidsust on juhtinud valdavalt emapangagrupp. Eestis tegutsevate tütarpankade ja filiaalide ülesanne oli kaasata hoiuseid ning pakkuda laene ja muid pangateenuseid.
Selle kõrval pakkusid mõned kohalikud väikepangad ja Danske Banki Eesti filiaal lisatulu saamiseks teenuseid ka mitteresidentidele. Seejuures ei peetud aga alati kinni rahapesu tõkestamise reeglitest, mis viis nende äritegevuse lõpetamise või ümberkujundamiseni.
Lisaks jõudis mitu välispanka, nagu Danske, DNB ja Nordea, aastatepikkuse tegutsemise järel järeldusele, et nad ei saavuta piisavalt suurt klientide hulka ega turuosa, mis tagaks sellise kasumlikkuse, nagu aktsionärid ootavad. Seetõttu on Danske loobunud Eestis ettevõtete ja eraisikute teenindamisest ning DNB ja Nordea loonud ühise Baltikumi-ülese panga Luminor.