Tänapäeval valib üha enam venemaalasi ja teiste SRÜ riikide kodanikke oma elukohaks mõne stabiilsema Euroopa riigi. Tšehhi on üks sellistest riikidest. Nii Tšehhis elavad välismaalased kui ka riigi enda kodanikud soovivad elada täisväärtuslikult, osta eluasemeid, autosid jne. Tänapäeval saavad vähesed endale lubada teha suuri oste ilma laenudeta. Tšehhi laenuturg on avatud välismaalastele, kuid neile seatakse kõrgemaid nõudmisi.
Tšehhi panku peetakse õigustatult üheks kõige usaldusväärsemaks maailmas, mistõttu erineb laenude väljastamise kord Nõukogude-järgse perioodi tavapärasest korrast.
Esimene asi, millele peaks tähelepanu pöörama, on välismaalastele kättesaadavad laenud:
- Sellise laenu saamiseks peab olema elamisluba. Maksimaalne laenutähtaeg on 28 aastat. Vahendite kulutamise aruannet ei nõuta.
- Väikelaen organisatsioonidest, millel pole panganduslitsentsi. Kõige kättesaadavam ja nõutum viis laenu saamiseks. Dokumente praktiliselt ei nõuta, kuigi raha tuleb tagastada kiiresti ja kõrgete protsentidega.
- Hüpoteek. Pangad annavad meeleldi hüpoteeklaene, tundmata seejuures kliendi kodakondsuse vastu eriti suurt huvi, sest raha tagastamine garanteeritakse eluaseme pantimisega. Maksejõulisust kontrollitakse siiski väga hoolikalt.
Välismaalastele esitatavad lisanõuded laenu saamiseks taanduvad peamiselt raha tagastamise garantiidele nagu käendus ja tagatis. Samuti nõuavad pangad kliendilt ka maksejõulisust. Eelistatud variandiks on stabiilne Tšehhi tööandja või Tšehhis tegutsev ettevõte.
Kokkuvõtvalt võib märkida, et Tšehhis pole laenu saamine välismaalase jaoks keeruline, peamine on, et oleks võimalik see laenuvõtjalt tagasi saada.